آزمایش سیستم اعلام حریق

ارسال شده | موضوع: اعلام حریق

آزمایش سیستم اعلام حریق

آزمایش مرکز کنترل:

مرکز کنترل را قبل از متصل کردن نیز می‌توان امتحان کرد:

– ابتدا مطمئن شوید که مقاومت‌های انتهای خط در جای خود در ترمینال قرار دارند.

– دو باتری ۱۲ ولت حداقل ۲٫۶ آمپر در ساعت(برای ۲ زون) و حداقل ۷ آمپر ساعت(برای ۴ الی ۱۴ زون) در قسمت پایین کابینت قرار دهید و آن‌ها را به وسیله سیم رابط به صورت سری متصل کنید. باتری‌ها را نیز به وسیله سیم‌های سیاه و قرمز مربوطه متصل به برد اصلی، به دستگاه متصل کنید. سیم قرمز مثبت و سیم سیاه منفی است. نشانگر اشکال تغذیه(Power Supply Fault) روشن شده و بازر به صدا در خواهد آمد(توجه داشته باشید که اتصال اشتباه باتری، فیوز باتری را می‌سوزاند و یا ممکن است به دستگاه آسیب برساند. ورودی ۲۲۰ ولت را به برق وصل کنید، در این حالت چراغ Mains On روشن می‌شود و در صورتی‌که باتری‌ها خالی نباشد چراغ نشانگر اشکال تغذیه خاموش شده و بازر ساکت می‌شود. اگر باتری‌ها کاملاً خالی یا نامرغوب باشند چراغ اشکال تغذیه کماکان روشن می‌ماند اما بهتر است که با باتری جدید شارژ شده امتحان شود.

 

سوئیچ در حالت نرمال:

– فقط چراغ Mains On روشن است. آژیرها ساکت هستند و دکمه‌های فشاری نیز عمل نمی‌کنند.

سوئیچ را در حالت Arm Controls قرار دهید:

– دکمه‌های فشاری فعال می‌شوند و شخص مجاز می‌تواند از آن‌ها استفاده کند. چرخاندن سوئیچ تاثیر دیگری روی دستگاه نمی‌گذارد.

– دکمه Test Zone Lamp/Resound/Reset را فشار دهید. زمانی که دکمه فشار داده می‌شود چراغ‌های Fire و Fault روشن خواهند شد و بازر به صدا در خواهد آمد. چراغ‌های Power Supply Fault، Battery و Sounder Fault روشن نخواهد شد.

 

آزمایش نمایشگر وضعیت تغذیه:

– برق ۲۲۰ ولت را قطع کنید، بعد از چند ثانیه چراغ Power Supply Fault روشن خواهد شد، در این حالت چراغ Mains On خاموش شده و بازر به صدا در خواهد آمد. دکمه Sounders Silence Fault را فشار دهید، بازر خاموش می‌شود ولی چراغ Power Supply Fault روشن شده و بازر به صدا در می‌آید. باتری‌ها را دوباره وصل کنید، پس از مدت کوتاهی دستگاه به حالت عادی باز می‌گردد و بازر خاموش می‌شود(فقط چراغ سبز رنگ Main On روشن می‌باشد).

توجه:

– این آزمایشات بایستی با باتری‌های نو و پر انجام گیرند. باتری‌های نامرغوب باعث اعلام اشکال می‌گردند حتی اگر شارژ شوند.

– چانچه باتری‌های مرغوب ولی خالی استفاده کنید نشانگر اشکال منبع تغذیه تا زمانی‌که باتری‌ها به اندازه کافی شارژ نشوند روشن می‌ماند.

 

آزمایش کردن مدار کنترل آژیر:

ابتدا اطمینان حاصل کنید که مقاومت‌های انتهای خط(با کد رنگ آبی، خاکستری، قرمز، طلائی یا نقره‌ای) بین ترمینال‌های (۵=۶ و ۷=۸) قرار گرفته باشند.

– ترمینال‌های ۵ و ۶ را اتصال کوتاه کنید و به همین وضعیت نگه دارید، چراغ Sounder Fault روشن خواهد شد و بازر به صدا در خواهد آمد. دکمه Silence Fault را فشار دهید در نتیجه بازر خاموش خواهد شد اما چراغ Fault Sounder روشن می‌ماند. اتصال کوتاه را بردارید تا دستگاه به حات نرمال بازگردد.

این آزمایش را با مدار باز کردن ترمینال‌های ۷و۸ برای مدار دیگر آژیر تکرار کنید.

 

آزمایش مدار کنترل دتکتور:

ابتدا اطمینان حاصل کنید که مقامومت‌های انتهای خط( با کد رنگ آبی، خاکستری، قرمز، طلایی یا نقره‌ای) بین هر جفت ترمینال‌های دتکتور قرار گرفته باشد.

حالت‌های مدار به ۴ وضعیت زیر می‌باشد:

۱- حالت نرمال: جریان کنترل مسیرهای زون از طریق مقاومت‌های انتهای خط برقرار است.

۲- دتکتورها و شستی‌ها به صورت موازی به سیم‌های مدار زون‌ها متصل شده‌اند.

۳- اشکال مدار باز: سیم بندی در بعضی نقاط قطع می‌باشد و جریان کنترل عبور نمی‌کند.

۴- اشکال اتصال کوتاه: در بعضی از نقاط مدار اتصال کوتاه به وجود آمده که باعث عبور جریان کنترلی بیش از حد می‌شود.

۵- وضعیت حریق: اتصال کوتاه نسبی به وجود آمده که باعث ازدیاد جریان کنترل می‌گردد ولی نه به اندازه‌ای که باعث اعلام اشکال اتصال کوتاه گردد. اکثر دتکتورهای دود وقتی فعال می‌شوند اتصال کوتاه نسبی به وجود می‌آورند در حالی که شستی‌های اعلام حریق و دتکتورهای حرارتی ساده برای به وجود آوردن اتصال کوتاه نسبی به مقاومت ۲۷۰ اهم(کد رنگ زرد، بنفش، قهوه‌ای، طلائی یا نقره‌ای) که به صورت سری وصل می‌شود نیاز دارند.

 

اشکال مدار باز:

– با برداشتن یکی از پایه‌های مقاومت انتهای خط از روی ترمینال‌های ۹ و ۱۰، مدار دتکتورها را باز کنید. چراغ Fault/Zone روشن شده و بازر به صدا در می‌آید. داخل مرکز کنترل چراغ Gen Fault و ZISO روشن می‌شوند.

– دکمه Fault Sounder Silence را فشار دهید، بازر خاموش می‌شود، اما چراغ‌ها روشن می‌مانند. مدار را به حالت اول خود برگردانید تا دستگاه نیز به حالت نرمال بازگردد.

این آزمایش را برای مدار دیگر دتکتورها با باز کردن ترمینال‌های ۱۱ و ۱۲ و… امتحان کنید.

 

اشکل اتصال کوتاه:

– ترمینال‌های ۹ و ۱۰ را به یکدیگر اتصال دهید و در این حالت نگه دارید. چراغ Fault/Zone روشن شده و بازر به صدا در می‌آید. داخل مرکز کنترل چراغ Zis s و GEN FAULT روشن می‌شوند.

– دکمه Silence Fault Sounder را فشار دهید، بازر خاموش می‌شود، اما چراغ‌ها روشن می‌ماند. اتصال کوتاه را بر دارید تا دستگاه به حالت نرمال باز گردد. این آزمایش را برای مدار دیگر دتکتورها با اتصال کوتاه کردن ترمینال‌های ۱۱ و ۱۲ و… تکرار کنید.

 

حالت اعلام حریق:

یک مقاومت ۲۷۰ اهم(کد رنگ زرد، بنفش، قهوه‌ای، طلائی یا قهوه‌ای) را بین ترمینال‌های ۱۱ و ۱۲ قرار دهید.

– رله خروزجی آژیر عمل می‌کند. چراغ Zone 1 Fire چشمک می‌زند، حال دستگاه در وضعیت اعلام حریق می‌ماند. دکمه Silence Alarm Sounder را فشار دهید. رله خروجی آژیر به حالت اول برگشته و چراغ Zone 1 Fire از حالت چشمک زدن به حالت ثابت باز می‌گردد و بازر به صدا در می‌آید. دکمه Reset/Resound/Test Zone Lamp را فشار دهید، دستگاه دوباره به وضعیت اعلام حریق باز می‌گردد. مقاموت ۴۷۰ اهم را از روی ترمینال‌های ۹ و ۱۰ بر دارید. ابتدا دکمه Silence Alarm Sounder و سپس Reset/Resound/ Test Zone Lamp را فشار دهید، دستگاه به حالت نرمال باز می‌گردد.

– با متصل کردن یک مقاومت ۴۷۰ اهم بین ترمینال‌های ۱۱ و ۱۲ و… این را برای مدار دیگر دتکتورها امتحان کنید.

 

توجه:

۱- فشار دادن دکمه Lamp Reset/Resound/Test Zone زمانی که دستگاه در حالت اعلام حریق می‌باشد(زمانیکه Fire چشمک می‌زند) تاثیری ندارد.

۲- ری‌ست کردن دستگاه در وضعیت قطع آژیرها (Silence) هنگامی که حالت حریق وجود دارد دوباره باعث راه اندازی آژیرها می‌گردد.

آخرین تست:

– دکمه Evacuate را فشار دهسد. رله خروجی آژیرها عمل می‌کند تا آژیرها را راه‌اندازی کند.

– در صورت تمایل می‌توان این آزمایشات را با وصل کردن یک آژیر، دتکتور دود، شستی اعلام حریق و مقاومت انتهای خط به ترمینال‌های مربوطه انجام داد.

 

 

 

شرکت بینا حفاظ

طراح و مجری سیستم‌های اعلام حریق و سایر سیستم‌های حفاظتی امنیتی در شهرهای تهران، شیراز، مشهد، اصفهان و سایر نقاط ایران

تماس با ما:

شرکت فنی مهندسی بینا حفاظ – ثبت: ۳۹۹۳۵

نشانی دفتر مرکزی:

شیراز / خیابان توحید(داریوش سابق) / پاساژ وحدت / طبقه دوم / پلاک ۹

تماس با مسئولین فنی:

تهران:    ۰۹۲۰۷۲۰۲۷۲۶| شیراز: ۰۹۱۷۸۰۲۰۶۱۱

 

 

 

error: