انواع دوربین مدار بسته

ارسال شده | موضوع: دوربین‌های مدار بسته

انواع دوربین مدار بسته

دوربین‌‌های مورد استفاده در سیستم CCTV در انواع گوناگون و امکانات متفاوتی ساخته شده‌‌اند و عموماً به عنوان دوربین مدار بسته(CCTV Camera) شناخته می‌‌شوند و وظیفه اصلی دوربین تهیه سیگنال ویدئویی از مکان تحت کنترل جهت ارسال و یا نمایش روی مانیتور یا تلوزیون می‌باشد. انواع دوربین‌‌ها از نظر کاربرد و امکانات به صورت زیر تقسیم بندی می‌‌شوند:

۱- دوربین‌‌های پین هل(PinHole):

دوربین‌‌های مداربسته پین هل دوربین‌‌های ریزی هستند که بیشتر به عنوان دوربین مخفی یا برای اهداف جاسوسی به کار می‌‌روند. برخی از آن‌‌ها را حتی می‌‌توان در خودکار جاسازی کرد. به صورت بیسیم نیز موجود می‌‌باشند.

 

۲- دوربین‌‌های صنعتی و نیمه صنعتی:

با امکاناتی نظیر امکان تعویض لنز و تنظیم ایریز و حجم بزرگتر از دوربین‌‌های دیگر متمایز می‌‌شوند.

 

۳- دوربین‌‌های مداربسته mini:

یک نمونه دوربین mini این نوع دوربین با نام مینیاتوری نیز شناخته می‌‌شود

یک نمونه دوربین mini
این نوع دوربین با نام مینیاتوری نیز شناخته می‌‌شود

دوربین‌‌های کوچکی هستند که برای استفاده شخصی و در سیستم‌‌های مدار بسته کوچک مورد استفاده قرار می‌‌گیرند. اکثراً دارای لنز fix هستند. قیمت آن‌‌ها ارزان است و به راحتی قابل پنهان کردن هستند. معمولاً خروجی تصویر آن‌‌ها به صورت فیش ویدئویی می‌‌باشد و برای استفاده در مکان‌‌هایی مانند مدرسه-ویترین مغزه‌‌ها و هتل‌‌ها به همراه تلفن تصویری مناسب می‌‌باشند.

 

۴- دوربین‌‌های مدار بسته دید در شب:

این دوربین‌‌ها دارای سنسور گیرنده مادون قرمز هستند که توانایی تصویر برداری در شب را نیز به آن‌‌ها می‌‌دهند. در موارد خاصی برای عملکرد بهتر این دوربین‌‌ها لامپ‌‌های مادون قرمز در محل نصب می‌‌کنند.

 

۵- دوربین‌‌های مدار بسته ضد آب:

ساختمان این نوع دوربین مدار بسته در مقابل نفوذ آب و رطوبت کاملاً حفاظت شده است. همچنین دارای گیرنده‌‌های مادون قرمز هستند تا در محیط کم نور زیر آب قادر به تصویر برداری باشند.

 

۶- دوربین‌‌های مدار بسته دام متحرک(Speed Dome):

یک نمونه دوربین مدار بسته Speed Dome

یک نمونه دوربین مدار بسته Speed Dome

این دوربین‌‌ها اکثراً به صورت سقفی نصب می‌‌شوند و به همراه خود پایه قابل کنترل و حرکت دارند که دوربین را در تمام جهات به صورت ۳۶۰ درجه میچرخاند.

 

۷- دوربین‌‌های مدار بسته تحت شبکه(Camera Lan):

این دوربین‌‌ها دارای امکاناتی برای اتصال به شبکه محلی CCTV یا انتقال داده از طریق خط تلفن می‌‌باشند. در پشت این دوربین‌‌های مدار بسته محل اتصال کارت شبکه و کانکتور اتصال به شبکه مانند RS232 و RS485 یا پورت USB وجود دارد.

 

۸- دوربین‌‌های مداربسته دارای امکان Motion Activity Detector(MAD):

دوربین‌‌هایی هستند که با دریافت تغییر در سیگنال ویدئویی حرکت را تشخیص می‌‌دهند یا با تحریک شستی‌‌هایی که به قسمت کنترل دوربین وصل شده است شروع به تصویر برداری و ذخیره در هارد دیسک داخلی خود می‌‌کنند.

 

۹- دوربین‌‌های مدار بسته بی‌‌سیم:

این نوع دوربین مدار بسته دارای انکانات فرستنده(TX) در داخل خود و گیرنده(RX) مجزا می‌‌باشند و در برد معینی می‌‌توانند تصویر را بدون نیاز به سیم کشی ارسال کنند. لازم به توضیح است که ممکن است یک دوربین دارای چند نوع از این امکانات باشد مثلاً هم دارای امکان دید در شب و هم بی‌‌سیم باشد یا هم دارای امکانات دوربین‌‌‌های صنعتی و هم دارای امکان اتصال به شبکه باشد.

 

شرکت بینا حفاظ طراح و مجری سیستم‌های حفاظتی امنیتی و دوربین مداربسته در شهرهای تهران، شیراز، مشهد، اصفهان و سایر نقاط ایران آماده ارائه خدمات به هموطنان عزیز می‌باشد

تماس با ما:

شرکت فنی مهندسی بینا حفاظ – ثبت: ۳۹۹۳۵

نشانی دفتر مرکزی:

شیراز / خیابان توحید(داریوش سابق) / پاساژ وحدت / طبقه دوم / پلاک ۹

تماس با مسئولین فنی:

تهران:    ۰۹۲۰۷۲۰۲۷۲۶| شیراز: ۰۹۱۷۸۰۲۰۶۱۱

 

 

error: