سیستم‌های اعلام سرقت

ارسال شده | موضوع: معرفی سیستم‌ها

سیستم‌های اعلام سرقت

سیستم اعلام سرقت یا دزدگیر اماکن به سیستمی گفته می‌شود که برای تشخیص و اعلام ورود غیر مجاز افراد و… طراحی شده است. سیستم‌های اعلام سرقت در مناطق مختلفی از جمله ساختمان‌ها و مناطق مسکونی، اداری، تجاری، صنعتی و نظامی و عموماً به منظور جلوگیری از دزدی، خرابکاری و… به کار می‌روند. برخی از سامانه‌های اعلام سرقت تنها با هدف جلوگیری از دزدی استفاده می‌شوند اما سیستم‌های ترکیبی دیگری نیز وجود داردند که به طور مثال همزمان علاوه بر اعلام سرقت کار سیستم‌های اعلام حریق را نیز انجام می‌دهند همچنین این سیستم‌ها می‌توانند با سیستم‌های دوربین مداربسته و حتی قفل‌های اتوماتیک انواع درب‌ها نیز ترکیب و هماهنگ شوند.

یک نمونه پانل مرکزی سیستم اعلام سرقت (دزدگیر اماکن)

یک نمونه پانل مرکزی سیستم اعلام سرقت (دزدگیر اماکن)

طراحی و اجزای تشکیل دهنده سیستم: اغلب سیستم‌های اعلام سرقت دارای یک یا چند دستگاه الکترونیکی هستند که این مجموعه را تشکیل می‌دهند، مهم‌ترین آن‌ها عبارتند از: • پانل مرکزی (PCU): این قسمت نقش مغز سیستم را بازی می‌کند و تمام سیگنال‌ها ورودی و خروجی را رصد می‌کند و عمل هماهنگ کردن قطعات مختلف و ارسال دستورات به آن‌ها را به عهده دارد. • سنسورها: سنسورها(دتکتورها یا چشمی‌ها) اجزای الکترونیکی هستند که اطراف یا درون یک محیط محافظت شده نصب می‌گردند، این سنسورها وظیفه تشخیص ورودهای غیر مجاز را از روش‌های مختلفی همچون مشاهده دائم درها و پنجره‌ها، مشاهده حرکات، صداها، لرزش‌ها و سایر اغتشاشات و در نتیجه فرستان سیگنال مرتبط به پانل مرکزی را بر عهده دارند.

یک نمونه آژیر

یک نمونه آژیر

• اجزای هشدار دهنده: این اجزا وظیفه اعلام خطر به انسان را بر عهده دارند و از دستگاه پانل مرکزی دستور می‌گیرند، بلندگوها، آژیرها(sirens) و چراغ‌های چشمک زن از مهم‌ترین نمونه‌های این دستگاه‌ها به شمار می‌روند. این اجزا در سیستم‌های ترکیبی می‌توانند در اثر بروز آتش‌سوزی یا دود نیز عمل کنند. • صفحه کلید یا کیپد(keypads): این دستگاه کوچک که عموماً بر روی دیوار نصب می‌شود به عنوان رابطی بین انسان و دستگاه عمل می‌کند در واقع این دستگاه دستورات مربوط را از انسان دریافت به پانل مرکزی منتقل می‌کند؛ البته در بسیاری از دستگاه صفحه کلید روی پانل اصلی قرار دارد و مجزا نیست.  

یک نمونه تلفن کننده خودکار

یک نمونه تلفن کننده خودکار

• تلفن کننده(dialler): این سیستم وظیفه تماس، ارسال sms و خبر دادن به شماره تلفن‌های خاصی که صاحب ملک از قبل برای دستگاه تعیین کرده است(مثلاً شماره افراد قابل اعتماد یا مرکز پلیس) را بر عهده دارد همچنین در برخی دستگاه‌ها سیستم تلفن کننده بر روی پانل مرکزی واقع شده است. البته در بسیاری از سیستم‌ها بنا بر خواست کارفرما از دستگاه تلفن کننده استفاده نمی‌شود و به جای آن خطر به اپراتور سیستم(مثلاً نگهبان مکان) جهت اقدامات بعدی اعلام می‌شود. • کنترل از راه دور(remote control):وظیفه این ریموت کنترل، خاموش و روشن کردن مدار از راه دور می‌باشد. • باتری‌های اضطراری: وظیفه این باتری‌ها تامین برق دستگاه در زمان‌هایی است که سیستم برق شهر به صورت عمدی یا غیر عمدی وصل نیست. این باتری در زمان وصل بودن برق شهر به صورت خودکار شارژ می‌شوند.  

یک نمونه دتکتورمادون قرمز PIR

یک نمونه دتکتور مادون قرمز PIR

انواع سنسورها(دتکتورها)(چشمی‌ها): متداول‌ترین سنسورها، دتکتورهای حرکتی مادون قرمز یا PIRها(Passive Infrared Detectors) هستند و وظیفه تشخیص حرکت در یک منطقه مشخص تحت پوشش سنسور را بر عهده داردند. از آنجا که بدن موجودات زنده به دلیل وجود حرارت از خود اشعه مادون قرمز (IR) پخش می‌کند از این خاصیت برای تشخیص حرکت در این سنسورها استفاده شده است. سنسورهای اولترا سونیک(Ultra sonic detectors)، مایکروویو(Microwave detectors)، بیم‌های فوتو الکتریک(Photo-electric beams)، سنسورهای شکستن شیشه(Glass break detection)، لرزشی(Vibration)، مغناطیسی(Passive magnetic field detection)، میکروفونی(Microphonic systems)، کابل فیبر نوری(Fiber optic cable) و… نیز از انواع  دیگر سنسورها به شمار می‌روند.   خوشبختانه در حال حاضر شرکت بینا حفاظ شهر راز مفتخر است تا اجرای سیستم دزدگیر اماکن ساختمان‌های مسکونی، تجاری، اداری و خدماتی شما را در شهرهای تهران، شیراز، مشهد، اصفهان و سایر نقاط ایران با بهترین کیفیت و مناسب‌ترین نرخ اجرا کند؛ برای اطلاع از نرخ خدمات مربوط به نصب و راه‌اندازی دزدگیر اماکن در شهرهای تهران، شیراز، مشهد، اصفهان و سایر نقاط ایران می‌توانید به صفحه مربوط به نرخ خدمات دزدگیر اماکن در [اینجا] مراجعه نمایید.  

 

تماس با ما:

شرکت فنی مهندسی بینا حفاظ – ثبت: ۳۹۹۳۵

نشانی دفتر مرکزی:

شیراز / خیابان توحید(داریوش سابق) / پاساژ وحدت / طبقه دوم / پلاک ۹

تماس با مسئولین فنی:

تهران:    ۰۹۲۰۷۲۰۲۷۲۶| شیراز: ۰۹۱۷۸۰۲۰۶۱۱

 

 

error: